Otázky a odpovědi

často diskutovaná témata

?

Otázka: Co všechno potřebuji pro záznam a sledování spotřeby elektrické energie pěti výrobních strojů?

Odpověď:

 1. Pět elektroměrů s datovým výstupem kompatibilním se systémem Navisys.
 2. Datovou centrálu VMUC.
 3. Síťový napájecí zdroj 24 V/30 W pro napájení VMUC.
 4. Kabel pro propojení datových portů RS485 centrály VMUC a elektroměrů.
 5. Připojovací UTP kabel pro připojení centrály VMUC do LAN sítě.
 6. PC s webovým prohlížečem, tablet nebo chytrý mobil.
Zobrazit odpověď Skrýt odpověď
?

Otázka: Jaké typy elektroměrů lze připojit k centrále monitoringu VMUC?

Odpověď:

Použitelné jsou elektroměry těchto značek a typových řad:

 1. Carlo Gavazzi: EM24, EM26, EM111, EM112, EM210, EM270, EM271, EM280, EM330, EM340, ET112, ET340, WM14, CPA050, CPA300, CPT, WM20, WM30, WM40 a DC elektroměr VMU-E.
 2. IME: NEMO98HD
 3. Schneider: PM800
 4. DK-Elvis: ETS4
 5. Eaton: KWZ4
 6. Kral Group: NOVA RS485

Stav platný k 04/2018.

Zobrazit odpověď Skrýt odpověď
?

Otázka: Centrála monitoru spotřeby VMUC se napájí napětím 24 Vdc. Jaký máme použít síťový napájecí zdroj?

Odpověď:

Centrála VMUC potřebuje napájení v rozsahu 12 až 28 Vdc s trvalou spotřebou méně než 5 W. Výkon zdroje bude rozdílný v případě že je použita jen samotná centrála, nebo jsou společně s centrálou použity ještě další přídavné moduly VMUP a VMUO. Napájecí zdroj musíme navíc předimenzovat, protože spotřeba při startu je vždy vyšší a zdroj musí být schopen i tuto spotřebu pokrýt.
Pokud tedy budeme napájet jen samotnou centrálu VMUC, bude trvalá spotřeba do 5 W, ale doporučený zdroj by měl být, např. typ. SPD24-181 (18 W), nebo SPM3-241 (30 W). Stejné zdroje nám budou ještě stačit, pokud budeme napájet centrálu VMUC společně s 1x VMUP a 1x VMUO modulem. 
Pokud už bude centrála VMUC osazena modulem pro GSM modem VMUD a maximálním počtem přídavných modulů 1x VMUP a 3x VMUO, pak již musíme použít výkonnější zdroj pro start celé sestavy, např. typ SPD24-601 (60 W), nebo SPM4-241 (60 W).

Zobrazit odpověď Skrýt odpověď
?

Otázka: Mohu někde přehledně vidět, kolik za spotřebovanou energii zaplatím?

Odpověď:

Ano, tento přehled centrála VMUC nabízí také, alespoň v jednoduché formě. V sekci „Ekonomika“ je vidět přepočet spotřebované energie na finance. Graf ukazuje finanční náročnost v jednotlivých dnech měsíce, nebo v jednotlivých měsících roku. Výpočet používá zadané ceny uživatelem, a to jak ceny samotné činné a jalové energie, tak náklady na paušální poplatky a penále za překročení smluvního příkonu. Graf lze pak přepínat pro zobrazení celkových nákladů, nebo jednotlivých dílčích nákladů. Momentálně jsou zobrazovány finanční grafy pouze pro spotřebu celého objektu (hlavní elektroměr).
Podrobnější finanční přehledy a výpočty jsou pak možné ve vyšší úrovni zpracování dat, které je v přídavné jednotce VMUY, nebo v aplikaci EM2SERVER.

Zobrazit odpověď Skrýt odpověď
?

Otázka: Je možné, aby centrála VMUC posílala hlášení o překročení hodnoty některé měřené veličiny? Může také překročení meze něco sepnout, nebo odpojit?

Odpověď:

Ano, obě možnosti centrála VMUC nabízí. Pro všechny měřené elektrické i neelektrické veličiny je možné nastavit tzv. alarm, kde se zadá, při které hodnotě má být alarm vyhlášen, jaké má být zpoždění pro vyhlášení (pokud je překročení hodnoty kratší než zadaný čas, alarm se nevyhlásí) a při jaké hodnotě má být alarm ukončen (hystereze). Na stavy počítadel spotřeby je možné nastavit alarm na konkrétní stav počítadla, nebo limitní spotřebu za den, týden, měsíc. Případně lze tento alarm odesílat opakovaně po spotřebě nastaveného množství bez ohledu na časové období.
Alarmy je možné také nastavit, zda se má tento alarm jenom zapisovat do deníku událostí pro pozdější vyhodnocení, nebo se má určeným osobám ihned odeslat upozorňovací email, nebo se má přímo změnit stav některého relé v připojených modulech VMUO.

Zobrazit odpověď Skrýt odpověď
?

Otázka: Jak složitá je instalace a příprava centrály pro spuštění monitoringu?

Odpověď:

Dodaná centrála VMUC je již nainstalovaná a připravená k okamžitému použití. V centrále je nainstalovaný operační systém a aplikace Navisys. Stačí tedy jen uživatelsky nastavit připojení k místní síti nastavit co je za měřidla k centrále připojeno, případně definovat další použité prvky Navisys.

Zobrazit odpověď Skrýt odpověď
?

Otázka: Je možné centrálu VMUC osadit přímo do rozvaděče na DIN lištu?

Odpověď:

Ano, pouzdro centrály je připraveno pro umístění přímo na lištu DIN, šířka pouzdra je pouhé 2 DIN moduly, takže zabere jen velmi málo místa.

Zobrazit odpověď Skrýt odpověď
?

Otázka: Jaký software potřebuji mít ve svém počítači, abych mohl komunikovat s centrálou VMUC a mít dostupná data přes Internet?

Odpověď:

Pro přístup k měřící centrále Vám bude stačit nainstalovaný běžný internetový prohlížeč (IE, Chrome, Firefox,…). Žádný další speciální, ani placený software již není potřeba.

Zobrazit odpověď Skrýt odpověď